DFB metodika
KouÄingas
Å arÅ«nas PeÄkus
Įdomūs video
Straipsniai
Laisvalaikis
Naujienos
Apie mus
PAIEÅ KA SVETAINÄ–JE
IeÅ¡koti  
Straipsniai
Spausdinti  
2010-02-20
Pakeisti asmenybÄ™

Žurnalas "Pana", Nr. 1.

"Daugiausia energijos žmonÄ—s iššvaisto norÄ—dami išsiaiškinti, kaip juos vertina kiti."

Manote, kad būtumėt laimingesnės, jei: jūsų tėvai uždirbtų milijoną, būtumėte gražios kaip Angelina Jolie, labiau pasitikėtumėte savimi, žmonės į jus žvelgtų kitaip. Jei skundžiatės prastu likimu ir laukiate, kol situacija savaime pagerės, jokių teigiamų pasikeitimų nesulauksite.
Jums reikia peržengti psichologinius barjerus. Vienas iš bÅ«dų tai padaryti — trumpam įkÅ«nyti kitÄ… žmogų.
Sakysite, nesÄ…monÄ—? 28 metų ŠarÅ«nas PeÄkus su kolegomis jau keliolikÄ… metų organizuoja emocinio intelekto lavinimo mokymus ir persikÅ«nijimo žaidimus.
SusipažinÄ™ su žmogaus vertybÄ—mis, įsigilinÄ™ į jo norus, siekius bei jų įgyvendinimÄ… stabdanÄias baimes, vaikinai paverÄia „užsispaudÄ—lį" benamiu, sexy gulbe, vyrÄ… perrengia moterimi ir pateikia užduotis (pavyzdžiui, gatvÄ—je prašyti išmaldos), kurios kokiam pusdieniui priverÄia paragauti visiškai kitokio gyvenimo.
Klausiate, kam to reikia, kaip tai gali paveikti ateitį? Skaitykite toliau ir sužinosite.

RIMTOJI DALIS
Ar tai - ne fikcija, arba Kuo Äia dÄ—tas savÄ™s reguliavimas

Nemanykite, kad kažkoks neaiškus tipas, vardu ŠarÅ«nas, su kažkokiais pamišÄ—liais draugais užsiima nerimtais dalykais - įstato droviÄ… moksliuke į aukštakulnius ir paleidžia po miestÄ…. Ši kaipmat susilaukia daugiau dÄ—mesio ir stebuklingai nugali nevisavertiškumo kompleksÄ… - viskas, problemos išsprÄ™stos, visi smagiai pasilinksmino ir išsiskirstÄ—...
ŠarÅ«nas yra diplomuotas teisininkas, turi savo verslÄ… ir be viso to yra atestuotas diferencijuotų funkcinių bÅ«senų (DFB) metodikos instruktorius.
ŠarÅ«nas: "Šia metodika žmogus pradeda diferencijuoti savo bÅ«senas (jos suprantamos kaip aktyvumas, nusiteikimas tam tikrai veiklai): gali ne tik atskirti, ar tinkama jo bÅ«sena tam tikrai veiklai, bet ir pats jÄ… keisti, nukreipti tinkama linkme".
Vaikinas veda praktinius emocinio intelekto lavinimo mokymus, kuriuose naudojama DFB metodika. Šių mokymų tikslas ne tik supažindinti su emocinius intelektu, bet suteikti praktinius įgÅ«džius kaip juo naudotis ir jį lavinti. Tokios metodikos dar vadinamos aktyvios savireguliacijos metodikos.
Juos baigÄ™ žmonÄ—s gali pabandyti veltis į avantiÅ«rÄ… - sužaisti asmenybÄ—s pakeitimo žaidimÄ…, taip įtvirtindami praktines ir teorines žinias ir išbandydami save.
ŠarÅ«nas: "DFB metodika, sukurta daugiau nei prieš 30 metų, buvo taikoma aktoriams, kad šie išmoktų ne apsimesti vienu ar kitu personažu, o įsijausti į atliekamÄ… vaidmenį.
Vėliau pastebėta, kad visa tai galima pritaikyti ne tik scenoje, bet ir gyvenime - mokėjimas įsijausti j tai, ką darai, yra papildomas instrumentas, padedantis paversti žmogaus veiklą maksimaliai efektyvia".

Persirengėlių žaidimai

Kursuose gaunate praktinÄ—s psichologijos žinių: susipažįstate su savo asmenybe, sužinote, kaip pasinaudoti stipriosiomis pusÄ—mis ir apsaugoti silpnÄ…sias, išmokstate lanksÄiai reaguoti Ä¯ situacijÄ…. TaÄiau teorinÄ—s žinios yra viena, o praktika - visai kas kita. Visiems aišku, kad geriau nesinervinti, taÄiau kaip tai padaryti, ypaÄ stresinÄ—je situacijoje? ŠarÅ«nas: "Vienas žymus tenisininkas yra pasakÄ™s: "PerskaiÄiau tonÄ… literatÅ«ros, kaip laikyti raketÄ™, kaip statyti kojas ir paduoti kamuoliukÄ…, taÄiau nežinau, kaip turÄ—tų jaustis tenisininkas, kad laimÄ—tų".
Aš tai vadinu vidiniu žaidimu: kokius vidinius įrankius - sÄ…monÄ™, žinias, darbÄ… su emocijomis ir pan. - reikia pasitelkti, kad pasiektum išorinių užsibrėžtų tikslų.
Daugiausia energijos žmonÄ—s iššvaisto norÄ—dami išsiaiškinti, kaip juos vertina kiti: kaip kažkas pažiÅ«rÄ—jo, kÄ… pasakÄ—, ar kitiems patinka naujas drabužis ir panašiai. Klausimas "kaip aš jauÄiuosi?" nustumiamas į antrÄ… planÄ…. DÄ—l to ir sugalvojome tokius, kaip mes vadiname, persirengÄ—lių žaidimus - priversdami žmogų įsijausti į kito vaidmenį, padedame atsikratyti vidinių baimių, skatiname analizuoti savo jausmus, performuoti nuostatas ir galiausiai kitaip vertinti gyvenimÄ…. (Tai iš tiesų veikia?) Visi draugai išbandÄ—".

Pramoga - ne kiekvienam

Paprastam žmogui iš gatvÄ—s tokios pramogÄ—lÄ—s ŠarÅ«nas nesiÅ«lytų, nes, neturÄ—damas bazinių psichologinių žinių, šis nežinotų, kam to reikia, ir išvadų nepasidarytų.
ŠarÅ«nas: "Ne visiems galima šÄ¯ žaidimÄ… žaisti, nes suaktyvinama emocinÄ— sfera. Jei žmogus labai emocingas, gali neadekvaÄiai reaguoti į situacijÄ…. Ä® viskÄ… atsakingai žiÅ«rime ir, jei reikia, pasitelkiame psichologus.
Tik žinodami žmogaus vertybių sistemą, baimes ir visa kita, galime parinkti jam tinkamą personažą bei sukurti užduotis. O kad viskas vyktų sklandžiai, slapta kontroliuojame, kaip jiems sekasi". Vaikinas pats porą valandų buvo "gezas".

LINKSMOJI DALIS

Kaip vyksta žaidimas

ŠarÅ«nas gerÄ… valandžiukÄ™ mums pasakoja, kokiu personažu pavertÄ— savimi nepasitikinÄiÄ… merginÄ…, kuklų jaunuoli, vertÄ™ žinantį, taÄiau dÄ—l greito tempo ir streso gyvenimo džiaugsmÄ… praradusi įmonÄ—s direktorių...

NÄ—šÄioji

ŠarÅ«nas: "NÄ—šÄia mergina - žanro klasika! Dažniausiai šÄ¯ vaidmenį skiriame merginoms, kurios, vadovaudamosi nuostata "jei ištekÄ—Äiau,  pagimdyÄiau vaikÄ…, visos mano problemos išsisprÄ™stų", jauÄiasi nelaimingos.

Padarome normalų pilvÄ…, aprengiame stilinga suknele, jei reikia, įbrukame i rankas cigaretÄ™. PanelÄ— vienui viena turi vaikšÄioti po parduotuves, matuotis drabužius, sÄ—dÄ—ti kavinÄ—se ir stebÄ—ti aplinkinių reakcijÄ…". NÄ—šÄiosios sulaukia dÄ—mesio: aplinkiniai tampa paslaugus, dÄ—mesingi, o tai labai gerai, jei šiaip mergina jauÄia dÄ—mesio trÅ«kumÄ…. TaÄiau svarbiausia tai, kad yra ir priešingas efektas: potencialÅ«s vaikinai i "besilaukianÄiÄ…" nebekreipia dÄ—mesio - pilvukas signalizuoja, kad mergina jau užimta. O jei nÄ—šÄioji atrodo ar elgiasi (pvz., rÅ«ko) ne taip, kaip įprasta, visuomenÄ—s reakcija užmušanti. ŠarÅ«nas: "Jei teisingai suformuluojama užduotis ir gerai žinoma, ko norima, žaidimo metu mergina išgyvena gausybÄ™ įvairiausių jausmų bei aplinkinių reakcijų. Juos išaiškinus teisingai, galima padaryti svarbių išvadų, apsaugosianÄių nuo neapgalvotų ir neigiamas pasekmes turinÄių žingsnių - santuokos tik dÄ—l vestuvių, iš idÄ—jos, kad "man tiek metų, jau laikas" (juk paskui tokia žmonelÄ— ne tik pati kankinasi, bet ir jos vaikai, vyras). Bet, pabrėžiu, tai nedaroma bet kam ir bet kada!

 

Mergina

 

O kartÄ… vaikinÄ… perrengÄ—me mergina. LiepÄ—me jam lankytis garsiausiuose Vilniaus klubuose, baruose ir elgtis, kaip moterys elgiasi: dažytis lÅ«pas, eiti Ä¯ moterų tualetÄ…. Jis siaubingai nervinosi, nes nemokÄ—jo taip elgtis, bijojo bÅ«ti ir atpažintas, mat pažinojo klubų barmenus.
KodÄ—l toks personažas? Šis vaikinas - labai išsilavinÄ™s ir protingas žmogus, greitai suvokiantis reikalo esmÄ™ ir gerai besigaudantis psichologinio turinio informacijoje. Supratome, kad švelniais įvaizdžio pakeitimais jo nenustebinsime ir jis greitai i juos įsigyvens. Štai kodÄ—l parinkome kardinalesnį personažą.
Dalyvis vÄ—liau pasakojo, esÄ… tik išgirdÄ™s, koks bus vaidmuo, patyrÄ— tokiÄ… reakcijÄ…, kokios nesitikÄ—jo: suvokÄ—, kad viena yra žinoti ir suprasti, o visai kas kita - įgyvendinti!
KodÄ—l apie tai kalbu? Ilgainiui tampame priklausomi nuo artimų žmonių reakcijos į mus ir stengiamÄ—s jÄ… atitikti. Juk kartais mÅ«sų nuomonÄ— ne visai tokia, taÄiau dÄ—l šventos ramybÄ—s draugams retsykiais jÄ… nutylime...
Net kai mÄ…stome, kaip apsirengti, mus veikia kiti: galvojame, su kokiais draugais susitiksime ir kokia gali bÅ«ti jų reakcija. Dažnai šis kriterijus nustumia mÅ«sų paÄių norus į šalį.
Lankydamasis įprastose vietose ir sutikdamas senus pažįstamus, kurie jo nepažino, perrengtas vaikinas patyrė galybę emocijų. Ir įsitikino, kad žmonių reakcijos nuo konkretaus asmens nepriklauso - yra automatinės.

 

Turtuolis elgeta

 

Geriausias personažas teko kietuolį "stÅ«musiam" vienos įmonÄ—s vadovui. Paprastai žaidimas trunka apie pusantros valandos, taÄiau direktorius draskÄ— ŠarÅ«nui ir jo kolegoms krÅ«tines, prašydamas ko nors rimtesnio, ko nors TOKIO...ŠarÅ«nas: "PadarÄ—me iš jo benamį. Specialiai iš motušÄ—s parsivežiau senovinius tigrinius kailinius, kamufliažines kelnes. SuvÄ—lÄ—me jam plaukus, šiek tiek išpurvinome veidÄ…. Nuo tikro benamio bÅ«tumÄ—te neatskyrusios!Jam į porÄ… paskyrÄ—me kitÄ… žmogų - nusprendÄ—me, kad vienam šešias valandas trankytis po miestÄ… pernelyg žiauru.Taigi nustatÄ—me maršrutÄ…: Vilniaus centras, Aušros vartai, HalÄ—s turgus, geležinkelio stotis. Užduotis buvo važiuoti troleibusu, rinkti butelius, prašyti išmaldos, knistis konteineriuose, žodžiu, daryti viskÄ…, kÄ… kasdien daro benamiai. Vyrai pranoko lÅ«kesÄius: miegojo prie buvusio kino teatro "Lietuva", bÄ—go nuo policijos, prie Aušros vartų dainavo. Ä–jo į tokias parduotuves, kaip "Prada", "Escada", juos iš ten metÄ— lauk. Ä®sivaizduojate, kaip tokioje situacijoje jautÄ—si direktorius, kuris šiaip gyvenime galÄ—tų nusipirkti bet kÄ…? Kai prie sostinÄ—s Katedros aikštÄ—s vyrai prisÄ—do kaulyti centų, prie jų priÄ—jo benamiai ir pradÄ—jo mokyti, kur geriau dÄ—ti skardinÄ™. PatarÄ—, kad reikia bent vienam drebÄ—ti, nes tada žmonÄ—s pasidaro nuolaidesni. PriÄ—mÄ— kaip savus.Ä®monÄ—s vadovas padarÄ— aibÄ™ atradimų, kaip galima gyventi ir niekuo nesirÅ«pinti. Paprastai jo galvoje sukasi projektai, jis visur skuba, o Äia staiga - pertrauka...

Tokie išgyvenimai jam suteikÄ— daugybÄ™ pozityvių pasekmių, viena jų — esamo momento įvertinimas! Tikiu, kad po šio žaidimo žmogus pasidarÄ— dÄ—mesingesnis dabarÄiai, o ne ateities planams ir pradÄ—jo labiau vertinti žmonių tarpusavio santykius".

 

„Gezas" - į kazino


ŠarÅ«nas: "KartÄ… aš pats transformavausi i "gezÄ…". Apsimoviau margas kelnes, įlindau i suplyšusį megztinį, pÅ«stÄ… "Brooklin" striukÄ™ su petukais - tokios buvo madingos prieš n metų, - įšokau i baltus kedus. SaulÄ—grąžos kišenÄ—se ir slengas - bÅ«tinas dalykas.
VaikšÄiojau Gedimino prospektu ir kalbinau merginas: "ÄŒeške, pareini Äia! Klausyk, kur Äia Vilniuj pasitusyt? ChebrikÄ— sakÄ—, kad "grafity" neblogai. A girdi, ko taip žiÅ«ri?"
Paskutinis dalykas, kurį turÄ—jau padaryti - nueiti i kazino... DÄ—dÄ—s su kostiumais ir "gulbÄ—s" Ä¯ mane žvilgtelÄ—jo, ir viskas!
ApsimetÄ—, kad neegzistuoju. ÄŒia psichologinis dalykas - nepriklausiau TAM kontingentui".
O mes nebyliai klausÄ—me, kaip visÄ… šiÄ… patirti galima panaudoti kuriant geresni gyvenimÄ…...

 

MORALAS

Dažnai žmonės susitapatina su emocijomis - esą yra tik taip, o ne anaip.
Žaidimas tarsi išlupa žmogų iš jo kÅ«no ir priverÄia į gyvenimÄ… žvelgti kitomis akimis, iš šalies. VÄ—liau tai padeda į savo veiksmus ir poelgius pažiÅ«rÄ—ti iš šono ir lyg šachmatų lentoje numatyti kitÄ… Ä—jimÄ…. "ŽmonÄ—s tiki, kad vyksta evoliucija, taÄiau iš esmÄ—s vyksta komforto didinimas." SÄ—kmÄ— priklauso nuo to, kaip save pateiksi.
SavÄ™s reguliavimo įgÅ«džius galima tobulinti, nes psichologiniai dalykai daugeliu atvejų statiški. Pavyzdžiui, versle turi žinoti rinkÄ…, taÄiau tai jau kiti dÄ—sniai.

Kaip išlupti didesnÄ™ algÄ…

Užtat psichologinius niuansus - kur gaudo ir "pjauna" nepatyrusius specialistus - iš anksto įmanoma numatyti ir viskÄ… sudÄ—lioti žmogaus naudai.
Pavyzdžiui, vienas draugas norÄ—jo pakeisti darbÄ…, gauti gerÄ… atlygį, nes uždirbo 800 Lt. Jis įsivaizdavo, kad 3000 Lt atlygį su savo gebÄ—jimais galÄ—tų gauti tik po kokių ketverių karjeros metu. TaÄiau bÅ«tent tiek mes privertÄ—me jį užsiprašyti per pokalbi dÄ—l darbo.
Žinoma, prieš tai keletÄ… savaiÄių intensyviai mokÄ—si įsijausti į pasitikinÄio savimi žmogaus vaidmenį.
Repetavome, kÄ… per pokalbį sakys darbdaviui, patikrinome darbui tinkamas žinias (diplomÄ… turÄ—jo, bet nebuvo patirties), numatÄ—me, kur jį gali priÄiupti. SukÅ«rÄ—me atitinkamÄ… įvaizdį, kurio akcentai: geri kvepalai, prabangus kostiumas ir 100 proc. pasitikÄ—jimo savimi.
NugalÄ—jÄ™s vidines baimes, vaikinas perÄ—jo keturis pokalbius, įskaitant ir pašnekesį su psichologe. Gavo darbÄ… ir 3500 Lt atlygį. O svarbiausia, visi liko patenkinti".
ŠarÅ«nas šiuo metu generuoja idÄ—jÄ…, kaip toki užsiÄ—mimÄ… paversti verslu - jei žmogus nenori klausyti kursų, o jam reikia tik žaidimo.
Anot vaikino, Rusijoje tuo užsiimama rimÄiau, pavyzdžiui, naujuosius rusus uždaro išblaivinimo kamerose, inicijuoja rimtus "žaidimukus" su milicija, o kas žino, gal fiktyviai ir baudžiamojon atsakomybÄ—n patraukia...
ŠarÅ«nas: "Williamas Shakespeare'as yra pasakÄ™s, kad visas pasaulis - teatras, o žmonÄ—s yra aktoriai. Mes sakome: tapk režisieriumi!"

Žurnalas Pana, Nr. 1.

Naujausi komentarai
tieniogouse-tool / 2010-05-18, 39:10
kodel gi ne:)
Visi komentarai (1)
Jūsų komentaras - atsiliepimas
Vardas:
El. paštas:
Siųsti
BALSAVIMAS
Kaip vertinate savo Emocinį intelektą?
Aukštas
Vidutinis
Žemas
Neturiu nuomonÄ—s
Vertinu gerai, bet norÄ—Äiau pasitobulinti
Balsuoti  
Atgal Į viršų
© 2004-2024 "Stiklo karoliukai - meno ir kultūros centras". Visos teisės saugomos.
Sukūrė:Devocado