DFB metodika
Koučingas
Šarūnas Pečkus
Įdomūs video
Straipsniai
Laisvalaikis
Naujienos
Apie mus
PAIEŠKA SVETAINĖJE
IeÅ¡koti  
Straipsniai
Spausdinti  
2009-09-20
Geras / Blogas. Sau / Kitiems

Žurnalas Pravda, Nr. 27. Mėnesio tema "Geras blogas".

Ir vėl prasidėjo savaitė. Galvoje peržvelgiu ateinančių septynių dienų planus: reikia eiti į ..., nes ... . Būtų gerai gauti ... , bet labiau norėčiau ... . Taip pat būtų teisinga ... , nors man visada malonu ... .

Greitai prasisukę praėjusios savaitės įvykiai perša nuojautą: „turbÅ«t ne visiems buvau geras“. Visgi ši savaitė žada bÅ«ti kitokia – pagaliau man paaiškėjo, kaip reikia elgtis, kad būčiau geras. Pasirodo, šiuo atveju sėkmės formulė yra paprasta: tereikia elgtis nuo „noriu“!

Šiame atradimo džiaugsme ir palikime mÅ«sų herojų, o mes žvilgtelkim giliau: kaip atsiranda tas jo „noriu“, kuris leis nebebÅ«ti blogam. Ir apskritai, kas lemia – geras jis ar blogas? Psichologai sako, kad viską, ką daro žmogus, jis daro tenkindamas savo poreikius ir pagrindinės jų grupės yra: biologiniai (maistas, giminės pratesimas, saugumas ir pan.), socialiniai (socialinė teritorija, priklausymas grupei ar grupėms žmonių, poreikis emociniam ryšiui ir pan.) ir idealÅ«s (poreikis naujai informacijai, gyvenimo prasmės paieškos, savęs pažinimas ir pan.). Poreikius žmogus tenkina dažniausiai per išorėje esančias vertybes pvz.: maistas, bÅ«stas, mokslas, draugai, darbas, informacijos šaltiniai ir t.t. Paprastai kalbant, poreikių tenkinimo resursai glÅ«di išorėje, todėl norint jais naudotis, mes privalome bendrauti su žmonėmis. Kaip gi bÅ«ti geram visiems ir ar tai išvis įmanoma?

Pagalvokite, ar vadovas, namie elgdamasis taip pat kaip ir darbe, abiejose situacijose bus geras. Arba studentas, su dėstytoju besielgdamas kaip su bendrabučio kambarioku. Tai, kaip vertinamas elgesys, priklauso nuo to, kokioje grupėje (toliau tekste – „Mes“) esama ir pagal kokio „Mes‘o“ taisykles reikia elgtis toje situacijoje. Teisės mokslas, nagrinėdamas žmonių elgesį ir jį lemiančiais taisykles, yra nustatęs, kad žmogus, atėjęs į susiformavusią grupę žmonių (t.y. jei jis ne vienas), sudaro „nebylų sandorį“ elgtis pagal grupės taisykles, gerbti jos vertybes. Žmogui nesilaikant šio susitarimo, jam taikomos „sankcijos“: nuo ignoravimo ar pasišaipymo iki pykčio ar išmetimo iš grupės. „Nepaklusnusis“ gali bÅ«ti ignoruojamas kolegų, sulaukti pasišaipymo iš draugų, barnių su šeimynykšÄiais. O gezų „Mes‘uose“ tai įprasta spręsti kumšÄiais.

Taigi, vertinimas geras arba blogas priklauso nuo to, kokio „Mes‘o“ akimis žiÅ«rima. O mÅ«sų herojaus sėkmės formulė elgtis nuo „noriu“ formuojasi taip: aš turiu elgtis taip, kaip reikia ir yra teisinga, todėl aš to noriu. Jei mano „noriu“ neatitinka kriterijų reikia ir teisinga, aš konkretaus „Mes‘o“ akyse bÅ«siu blogas. Bėda ta, kad skirtinguose „Mes‘uose“ reikia ir teisinga yra skirtingi. Mes‘ų yra labai daug todėl didžiąją laiko dalį praleidžiame besiaiškindami tuos kriterijus ir besistengdami juos atitikti.

Kyla klausimas ar tai turi ką nors bendro su tikraisiais atskiro žmogaus norais. Taip klostosi, kad pernelyg dažnai norime bÅ«ti geri kitiems. Deja, retai susimąstome, ką reiškia bÅ«ti geru sau. Abu Silgas yra pasakęs: „Gyvenimas – tai kÅ«rybinis savo norų realizavimo aktas“. SAVO.

Naujausi komentarai
kailius / 2010-08-27, 29:50
Tai kur tas aukso vidurys tarp savęs ir kito, kad nelipti nuo savo ištvirkusių norų kitam ant galvos? Ir kad kitas netrukdytų norimai kokybei.
cr / 2010-04-28, 44:07
Nors ir kaip norėčiau elgtis nuo "reikia", Reikia elgtis nuo "noriu" ir viskas! ;)
online / 2009-12-28, 59:14
skaityti visa dienorasti, labai geras
Visi komentarai (3)
Jūsų komentaras - atsiliepimas
Vardas:
El. paštas:
Siųsti
BALSAVIMAS
Kaip vertinate savo Emocinį intelektą?
Aukštas
Vidutinis
Žemas
Neturiu nuomonės
Vertinu gerai, bet norėčiau pasitobulinti
Balsuoti  
Atgal Į viršų
© 2004-2022 "Stiklo karoliukai - meno ir kultūros centras". Visos teisės saugomos.
Sukūrė:Devocado