Geras / Blogas. Sau / Kitiems
Žurnalas Pravda, Nr. 27. MÄ—nesio tema "Geras blogas". Ir vÄ—l prasidÄ—jo savaitÄ—. Galvoje peržvelgiu ateinanÄių septynių dienų planus: reikia eiti į ..., nes ... . BÅ«tų gerai gauti ... , bet labiau norÄ—Äiau ... . Taip pat bÅ«tų teisinga ... , nors man visada malonu ... .
Greitai prasisukÄ™ praÄ—jusios savaitÄ—s įvykiai perša nuojautÄ…: „turbÅ«t ne visiems buvau geras“. Visgi ši savaitÄ— žada bÅ«ti kitokia – pagaliau man paaiškÄ—jo, kaip reikia elgtis, kad bÅ«Äiau geras. Pasirodo, šiuo atveju sÄ—kmÄ—s formulÄ— yra paprasta: tereikia elgtis nuo „noriu“!
Šiame atradimo džiaugsme ir palikime mÅ«sų herojų, o mes žvilgtelkim giliau: kaip atsiranda tas jo „noriu“, kuris leis nebebÅ«ti blogam. Ir apskritai, kas lemia – geras jis ar blogas? Psichologai sako, kad viskÄ…, kÄ… daro žmogus, jis daro tenkindamas savo poreikius ir pagrindinÄ—s jų grupÄ—s yra: biologiniai (maistas, giminÄ—s pratesimas, saugumas ir pan.), socialiniai (socialinÄ— teritorija, priklausymas grupei ar grupÄ—ms žmonių, poreikis emociniam ryšiui ir pan.) ir idealÅ«s (poreikis naujai informacijai, gyvenimo prasmÄ—s paieškos, savÄ™s pažinimas ir pan.). Poreikius žmogus tenkina dažniausiai per išorÄ—je esanÄias vertybes pvz.: maistas, bÅ«stas, mokslas, draugai, darbas, informacijos šaltiniai ir t.t. Paprastai kalbant, poreikių tenkinimo resursai glÅ«di išorÄ—je, todÄ—l norint jais naudotis, mes privalome bendrauti su žmonÄ—mis. Kaip gi bÅ«ti geram visiems ir ar tai išvis įmanoma?
Pagalvokite, ar vadovas, namie elgdamasis taip pat kaip ir darbe, abiejose situacijose bus geras. Arba studentas, su dÄ—stytoju besielgdamas kaip su bendrabuÄio kambarioku. Tai, kaip vertinamas elgesys, priklauso nuo to, kokioje grupÄ—je (toliau tekste – „Mes“) esama ir pagal kokio „Mes‘o“ taisykles reikia elgtis toje situacijoje. TeisÄ—s mokslas, nagrinÄ—damas žmonių elgesį ir jį lemianÄiais taisykles, yra nustatÄ™s, kad žmogus, atÄ—jÄ™s į susiformavusiÄ… grupÄ™ žmonių (t.y. jei jis ne vienas), sudaro „nebylų sandorį“ elgtis pagal grupÄ—s taisykles, gerbti jos vertybes. Žmogui nesilaikant šio susitarimo, jam taikomos „sankcijos“: nuo ignoravimo ar pasišaipymo iki pykÄio ar išmetimo iš grupÄ—s. „Nepaklusnusis“ gali bÅ«ti ignoruojamas kolegų, sulaukti pasišaipymo iš draugų, barnių su šeimynykšÄiais. O gezų „Mes‘uose“ tai įprasta sprÄ™sti kumšÄiais.
Taigi, vertinimas geras arba blogas priklauso nuo to, kokio „Mes‘o“ akimis žiÅ«rima. O mÅ«sų herojaus sÄ—kmÄ—s formulÄ— elgtis nuo „noriu“ formuojasi taip: aš turiu elgtis taip, kaip reikia ir yra teisinga, todÄ—l aš to noriu. Jei mano „noriu“ neatitinka kriterijų reikia ir teisinga, aš konkretaus „Mes‘o“ akyse bÅ«siu blogas. BÄ—da ta, kad skirtinguose „Mes‘uose“ reikia ir teisinga yra skirtingi. Mes‘ų yra labai daug todÄ—l didžiÄ…jÄ… laiko dalį praleidžiame besiaiškindami tuos kriterijus ir besistengdami juos atitikti.
Kyla klausimas ar tai turi kÄ… nors bendro su tikraisiais atskiro žmogaus norais. Taip klostosi, kad pernelyg dažnai norime bÅ«ti geri kitiems. Deja, retai susimÄ…stome, kÄ… reiškia bÅ«ti geru sau. Abu Silgas yra pasakÄ™s: „Gyvenimas – tai kÅ«rybinis savo norų realizavimo aktas“. SAVO.
|